کد خبر : 23031
تاريخ ثبت خبر : ۱۶ دی ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۴:۵۴

بررسی یک اتفاق


چرا دولت روحانی دبیرخانه دائمی اندیشه های راهبردی زن و خانواده را تعطیل کرد؟

زهرا سجادی دبیر مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی درباره این که تاکنون چقدر محورهای مطرح‌شده در نشست اندیشه های راهبردی زن وخانواده در عرصه سیاست‌گذاری‌های کلان کشور راه‌ یافته‌ و عملیاتی شده‌اند، می گوید.

به گزارش مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی، زهرا سجادی دبیر مجمع در گفت‌وگو با مهرخانه در رابطه با برگزاری نشست اندیشه‌های راهبردی در موضوع زن و خانواده گفت: 14 دی ماه سال 90 سومین نشست اندیشه‌های راهبردی در محضر رهبر انقلاب برگزار شد که این موضوع به حوزه زن و خانواده اختصاص داشت. این نشست به دنبال نظریه‌سازی و گفتمان‌سازی بود و رهبر انقلاب بر خلأهای موجود در این مسأله تکیه کردند.

راه‌اندازی دبیرخانه دائمی اندیشه راهبردی زن و خانواده
او افزود: مرکز امور زنان و خانواده وقت قبل از برگزاری این نشست برای اجرایی‌شدن منویات رهبر انقلاب، قبل از تشکیل آن نشست برنامه‌هایی را پیشنهاد داده بود و کار را دنبال می‌کرد تا این‌که ایشان صحبت‌هایشان را در نشست مطرح کردند. من در آن زمان معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده بودم و بعد از برگزاری نشست به دفتر رهبر انقلاب پیشنهاد راه‌اندازی دبیرخانه دائمی اندیشه راهبردی زن و خانواده را در مرکز امور زنان دادیم که این پیشنهاد مورد پذیرش قرار گرفت و مسؤولیت این دبیرخانه به بنده واگذار شد.

نشست یک‌روزه هم‌اندیشی در رابطه با منویات رهبری
سجادی اظهار داشت: 2 هفته پس از نشست اندیشه‌های راهبردی یعنی در تاریخ 27 دی ماه سال 90 اولین نشست هم‌اندیشی را در رابطه با منویات رهبری برگزار کردیم. در این نشست یک‌روزه از مشاوران دستگاه‌های اجرایی، مؤسسه‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی، شورای فرهنگی اجتماعی زنان، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حوزه‌های علمیه خواهران، معاونت پژوهشی دانشگاه‌ها، مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران، جامعه المصطفی و دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم دعوت شد و آن‌ها در این نشست شرکت کردند.

معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده دولت دهم خاطرنشان کرد: این نشست یک‌روزه شامل سخنرانی، ارایه مقالات و برگزاری دو کمیسیون تخصصی “آسیب‌شناسی مطالعات زنان و خانواده” و “عدالت قضایی زنان و خانواده” بود که رهبر انقلاب نیز روی همین محورها تکیه کرده بودند.

سجادی با اشاره به سایر اقدامات دبیرخانه بیان داشت: یکی از مهم‌ترین اقدامات دبیرخانه تشکیل شورای سیاست‌گذاری متشکل از مراکز و مؤسسات علمی، پژوهشی و فرهنگی بود. اولین کاری هم که انجام دادیم تدوین اساسنامه بود که کمک خوبی به اجرای برنامه‌های دبیرخانه کرد. مفاد این اساسنامه شامل اهداف و راهبردها و وظایف بود و کلاً ساختاری تشکیلاتی را برای این دبیرخانه به‌وجود آوردیم.

برگزاری سلسله همایش‌های ملی و استانی
او در ادامه گفت: سال 91 برنامه دبیرخانه شامل برگزاری سلسله همایش‌های ملی و استانی بود و در پنج استان شامل تهران، سیستان و بلوچستان، خوزستان، یزد و آذربایجان شرقی این همایش‌ها را برگزار کردیم. محور این نشست‌ها و همایش‌های ملی و استانی دو موضوع “عدالت جنسیتی” و “سبک زندگی اسلامی – ایرانی” بود که در صحبت‌های رهبر انقلاب به آن‌ها اشاره شده بود. محورهای مطرح‌شده با ابعاد ملی و بومی مرتبط بود مثلاً موضوع عدالت جنسیتی یا سبک زندگی در استان آذربایجان شرقی مختصات بومی خود را داشت و باید یک‌سری از مسایل در این رابطه مطرح می‌شد اما در استان خوزستان یا سیستان و بلوچستان با توجه به ویژگی‌های بومی آن‌ها مطالب دیگری عنوان می‌شد.

معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده دولت دهم اظهار داشت: برون‌داد مقالاتی که به دست ما را رسید، سه جلد کتاب بود که یک جلد شامل مقالات علمی- پژوهشی و مقالات علمی- ترویجی می‌شد. جلد دوم شامل مصاحبه‌های علمی بود که در حوزه زنان و خانواده با صاحب‌نظرانی مانند آقای رشاد و آقای فاضل‌لنکرانی انجام داده بودیم و یک جلد هم چکیده مقالات بود که به‌صورت مجزا چاپ شد. غرض ما این بود که ایده‌های نو را در زمینه ساماندهی دو موضوع عدالت جنسیتی و سبک زندگی ایرانی اسلامی بگیریم و یک بانک ایده آماده کنیم تا براساس آن موضوعات احصا و دو کرسی آزاداندیشی در سال 92 برگزار شود.

با شروع دولت یازدهم دبیرخانه تعطیل شد
سجادی اظهار داشت: همایش‌های استانی که در پنج استان برگزار کردیم، رهاورد بسیار خوبی داشت. ما در دستگاه‌ قضایی و دستگاه‌های اجرایی حضور یافتیم و مشکلات خانواده‌ها و زنان را بررسی کردیم و به نقطه نظرات بسیار خوبی رسیدیم. مثلاً چندین جلسه در استان سیستان و بلوچستان داشتیم و از مسؤولان آن استان دعوت کردیم تا به تهران بیایند و در مورد مشکلات خاص منطقه مانند مشکلات زنان و حاشیه‌نشینی مذاکراتی انجام دادیم و در حال رسیدن به نتیجه بودیم اما با اتمام دولت دهم و شروع دولت آقای روحانی دبیرخانه کلاً تعطیل شد و کارهایی که باید انجام می‌گرفت روی زمین ماند. الان هم هیچ خبری از این دبیرخانه و صحبت‌های مقام معظم رهبری در آن نشست در معاونت امور زنان و خانواده نیست.

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *