کد خبر : 23229
تاريخ ثبت خبر : ۲۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۳:۴۶

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده:


در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی زنان کم کاری شده است

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با تأکید بر اینکه باید میزان آسیب‌های اجتماعی ویژه زنان را کاهش دهیم گفت: فرهنگ انقلاب اسلامی این ظرفیت را دارد تا آسیب‌های اجتماعی را به حداقل برساند، اما در این زمینه کم کاری صورت گرفته است.
به گزارش مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی به نقل از ایکنا؛ منیره نوبخت، عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده به ارزیابی وضعیت زنان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرداخت و گفت: در حوزه آموزش سیر رو به رشدی وجود داشته است و زنان توانستند در بخش آموزش‌های رسمی، کلاسیک، دانشگاهی، عمومی به رتبه‌های بالایی دست پیدا کنند به نحوی که با پیش از انقلاب قابل قیاس نیست.

وی به بهبود وضعیت زنان در بخش بهداشت و سلامت نیز اشاره و عنوان کرد: ارتباطات و فعالیت‌های اجتماعی زنان پس از شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران شکل فزاینده‌ای به خود گرفت و مسئولیت‌های اجتماعی متعددی به این این قشر واگذار شد که به خوبی نیز از عهده آن برآمدند.

انقلاب اسلامی، فرصت معرفی قابلیت های زن ایرانی

نوبخت با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران باعث معرفی توانمندی‌ها و قابلیت‌های زن ایرانی شد، تصریح کرد: نه تنها ایران پس از تبدیل شدن به جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی شناخته‌تر شد، بلکه جهانیان نیز با توانمندی‌های یک زن مسلمان آشنا شدند و دریافتند که در عین مسلمان و مقید بودن به ارزش‌ها و هنجارها می‌توان یک مادر و همسر و در عین حال یک چهره فعال فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شد.

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در ادامه رشد آگاهی‌های زنان از حقوق خودشان را از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد و اظهار کرد: وقتی زنان حق آموزش بیشتری پیدا کردند و فضا برای حضور آنان در مراکز آموزشی مساعد شد توانستند با حق و حقوقی که در تعالیم دینی برای آنان در نظر گرفته شده است نیز آشنا شوند و همین امر به شکل‌گیری شخصیت آنان کمک بسزایی کرد.

نوبخت با تأکید بر اینکه پیش از انقلاب اسلامی ایران به دلیل وجود فضای ناسالم در مراکز آموزشی، اداری و .. زنان متدین مجبور به خانه نشینی بودند، اظهار کرد: این در حالی است که امروز نه تنها زنان متدین و معتقد قادر به حضور در تمامی عرصه‌ها هستند بلکه به تناسب حتی افرادی که اعتقاد قوی در این زمینه ندارند نیز با رعایت برخی قوانین حضور فعال و جدی در جامعه دارند و پاک سازی محیط جامعه از آلودگی‌ها سبب حضور زنان از اقشار مختلف در جامعه شده است.

آسیب های اجتماعی زنان را بیشتر از مردان تهدید می کند

این کارشناس حوزه زن و خانواده با بیان اینکه امروز درصد تقید زنان به حجاب بیش از اوایل نقلاب اسلامی ایران است، گفت: امروزه نه تنها در میان زنان بلکه در میان دختران نوجوان نیز میزان آشنایی دختران با اطلاعات و آگاهی دینی و قرآنی افزایش یافته و به رفتار منجر شده است. امروز هیج دختری به خاطر اینکه تقید کمتری به حجاب دارد از تحصیل باز نمی‌ماند بلکه باید حداقل قوانین را رعایت کند. از میزان حداقلی تا حداکثری میزان حجاب میان بانوان جامعه دیده می‌شود و این امر باعث عدم حضور آنان در جامعه نشده است.

وی با بیان اینکه زنان در جوامع مختلف از آسیب‌پذیری بیشتری برخوردار هستند و آسیب‌های اجتماعی بیشتری آنان را نسبت به مردان تهدید می‌کند، عنوان کرد: این امر بدیهی و پذیرفته شده در کل جهان است و عوامل فرهنگی و اجتماعی می‌تواند به آن آسیب بزند. در این زمینه نمی‌توان گفت که در ایران فعالیتی صورت گرفته که میزان ابتلا بانوان به آسیب‌های اجتماعی کمتر شده است؛ اگر چه این میزان نسبت به سایر کشورها بسیار محدودتر است اما به صورت کلی بروز و ظهور آسیب‌های اجتماعی را در گروه‌های مختلف سنی بانوان شاهد هستیم.

نوبخت در پایان سخنان خود تصریح کرد: این در حالی است که باید در کنار سیر نزولی و رشد گسترده‌ای که زنان در عرصه‌های مختلف داشته‌اند، میزان آسیب‌های اجتماعی ویژه این قشر را نیز کاهش دهیم چراکه فرهنگ انقلاب اسلامی این ظرفیت را دارد تا آسیب‌های اجتماعی را به حداقل برساند، اما در این زمینه کم کاری صورت گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *