کد خبر : 23249
تاريخ ثبت خبر : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۴:۵۱


در حوزه‌های مالی و اداری از زنان استفاده شود

اگر زنان را نادیده بگیریم به این معناست که در توسعه اقتصادی 50 درصد از ظرفیت جامعه را غیرفعال کرده‌ایم. ضرورت دارد که این ظرفیت را به‌کار بگیریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فضای فناوری اطلاعات می‌تواند شرایطی را فراهم کند که زنان در کنار انجام کارشان به وظایف مادرانه خود نیز بپردازند. باید این فرصت را غنیمت بشمریم و فضایی فراهم کنیم که خلاقیت زنان در خدمت توسعه اقتصادی قرار بگیرد.

به گزارش مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی، همایش “نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان” با حضور تنی چند از مسؤولان صبح امروز در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. در این نشست محمدجواد آذری‌جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به ایراد سخنانی پرداخت.

او در ابتدای سخنان خود گفت: در حال حاضر عصر انقلاب صنعتی چهارم یعنی انقلاب دیجیتال در حال وقوع است. در این عصر، مهم‌ترین فاکتوری که وجود دارد فاکتور نوآوری و خلاقیت است و همین نوآوری خمیرمایه رشد اقتصادی آینده به‌شمار می‌رود. درواقع، اقتصاد آینده مبتنی بر پول نیست بلکه مبتنی بر خلاقیتی است که در ذهن انسان‌ها وجود دارد. زیست‌بوم فعالیت‌های نوپا بر اساس این مدل شکل می‌گیرد که یک محصول را ببینید و فکر کنید که چطور می‌توانید آن را بهتر کنید.

در حوزه انقلاب دیجیتال جنسیت مطرح نیست
آذری‌جهرمی خاطرنشان کرد: در حوزه انقلاب دیجیتال، جنسیت مطرح نیست و تفاوتی بین زن و مرد در این حوزه وجود ندارد. در اقتضائات آینده دنیا اصلاً بحث جنسیت مطرح نیست که حالا حق را به زنان بدهیم یا خیر. اگر زنان را نادیده بگیریم به این معناست که در توسعه اقتصادی 50 درصد از ظرفیت جامعه را غیرفعال کرده‌ایم. ضرورت دارد که این ظرفیت را به‌کار بگیریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: در جمهوری اسلامی و با نگاه توسعه فناوری اطلاعات امروزه زنان موفقی حضور دارند و الان مدیرعامل برخی از شرکت‌های موفق ما در حوزه کسب‌وکارهای نوپا و توسعه نرم‌افزار زنان هستند که این وضعیت در اثر زمینه‌سازی دولت و مسیر و روند حرکت دنیا ایجاد شده است.

فناوری اطلاعات شرایطی را فراهم می‌کند که زنان در کنار کار به وظایف مادرانه خود نیز بپردازند
او با اشاره به این‌که اشتغال زنان همواره در تضارب با نهاد خانواده قرار می‌گیرد بیان داشت: فضای فناوری اطلاعات می‌تواند شرایطی را فراهم کند که زنان در کنار انجام کارشان به وظایف مادرانه خود نیز بپردازند. باید این فرصت را غنیمت بشمریم و فضایی فراهم کنیم که خلاقیت زنان در خدمت توسعه اقتصادی قرار بگیرد. همچنین، باید اعتماد به نفس زنان را به آنها برگردانیم و تلاش کنیم نگاهی که دین و مذهب ما به زنان دارد در حوزه اقتصادی کشور هم مورد استفاده قرار بگیرد. امروزه تلاش می‌شود که زنان در مقابل نظام قرار بگیرند اما هوشمندی ما در این است که از ظرفیت زنان استفاده و این ظرفیت را وارد عرصه اقتصادی کنیم.

آذری‌جهرمی ضمن بیان این مطلب که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توانمندسازی زنان در عرصه ICT به جد در حال پیگیری است، اظهار داشت: نگاه رییس‌جمهور و وعده‌هایی که در شعارهای انتخاباتی خود مطرح کردند در راستای افزایش نقش زنان در جامعه است که قرار دادن مناصب مدیریتی در اختیار زنان در همین راستاست. البته، این کار نه به‌عنوان رفع مسؤولیت بلکه به‌صورت واقعی و اثرگذار باید انجام شود. ما در وزارت‌خانه تلاش کردیم این عرصه را نیز محقق کنیم.

باید در حوزه‌های مالی و اداری از ظرفیت زنان استفاده شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: من در مدت فعالیتم پرونده‌ای از یک زن ندیدم که اختلاس، فساد یا تبانی انجام داده باشد یا مشکلات اداری در حاشیه فعالیتش داشته باشد. این مسأله ظرفیت بسیار بالایی است. حتماً باید در حوزه‌های مالی و اداری از ظرفیت زنان استفاده شود؛ چون زنان به‌صورت بالقوه این ظرفیت را درون خود دارند و ان‌شاالله بتوانیم با این نگاه ظرفیت‌های آنها را فعال کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *